FLAŞ HABER
 

Orijinal Ayarlarımız

 

Fıtrat kelimesi, yarmak, ikiye bölmek, yaratmak, icat etmek anlamlarına gelen fatr kökünden doğan 'yaratılış, belli yetenek ve yatkınlığa sahip olma' anlamlarına gelmektedir. Yaradanın yokluktan bizi varlığa çıkarması bize bir anlam vermesidir. İnsanın kökenine fıtratına indiğimizde bütün yolların Allah'a çıkması bundandır. Özümüz, bizi biz yapan şeydir fıtrat.

 Fıtrat müslüman ya da değil her insanda vardır. Doğal arzular, akıl, irade, ahlak, insanın fitrı özelliklerine örnek olarak verilebilir. Hz. Muhammed (sav)'in hadisinden yola çıkarak daha iyi anlayabiliriz.  “Dünyaya gelen her insan fıtrat üzere doğar; sonra anne ve babası onu yahudi, hıristiyan, mecûsî (farklı bir rivayete göre hatta müşrik) yapar” (Buhârî). Çocuklar ne yalan bilirler ne kötülük. Onlar masumiyetin göstergesidir. İşte bunun nedenini hadiste açık bir şekilde görüyoruz. Fıtratımızda saflık temizlik varken zamanla dış etkenler yüzünden insan kirleniyor. Fıtratını, benliğini bilen ve onu korumaya çalışan insan da temiz kalıyor. Bu aynı iman ve teslimiyet gibidir. Fıtrat, bizi yaradanın Allah olduğunu bilmektir. Bu olay bakaraa suresinde şöyle anlatılıyor .  “Kıyâmet gününde, biz bundan habersizdik demeyesiniz diye Rabbin Âdem oğullarından, onların bellerinden zürriyetlerini çıkardı, onları kendilerine şâhit tuttu ve dedi ki: Ben sizin Rabbiniz değil miyim? (Onlar da), Evet (buna) şâhit olduk, dediler.”(Bakara/138). İşte insan ne zaman fıtratından uzaklaşırsa aynı zamanda Allah'tan da uzaklaşır.Fakat insan Yaradanın Allah olduğunu hatırlayıp ona iman ederse işte o zaman fıtratına uygun davranmış olur.

 çağ değişiyor.. Ve çağ değiştikçe insanlara Rablerini unutturmak için fıtratını unutturuyorlar. Bu çok derin bir konu ama kısaca değinmek gerekirse tek tip insan algısından bahsetmek istiyorum. Bu zamanlarda çokça popülerleşen altın oran yüz modeli. Küçük burunlar, iri gözler, uzun ve gür kirpikler, beyaz ten, fit vücutlar gibi bir sürü güzellik algısı. Artık herkes birbirine benziyor. Oysa fıtrat olarak hepimiz farklı farklıyız ve bizi güzel yapan bu farklılıklarımız. Bizi en iyi bilen bizi en güzel şekilde yaratmış zaten. Boyası Allah'tan daha güzel olan kim vardır?..

 Sadece dış görünüşümüz değil giydiğimiz kıyafetler, yediğimiz yiyecekler, okuduğumuz kitaplar, aile yaşantılarımız. Her alanda fıtratımızı aykır-ı davranalım istiyorlar. Şimdi de en önemli fıtri özelliklerimizden aklımızı beynimizi ele geçirmek istiyorlar. Ne kadar kolay değil mi aklımızı bir bilgisayara bağlayarak her şeyi çözeceklermiş, körlüğü, sağırlığı.. Ve beni en çok yaralayan konulardan biri, cinsiyet kavramı. Yaradılışımızda bize her şey kodlandı. Sadece 2 cinsiyet var kadın ve erkek. Cinsiyet özelliklerimizi tamamen değiştirerek farklı cinsler orataya çıkarıyorlar. Biz bu değiliz ve olmayacağız. Fıtrat davamız hep diri kalacak. Fıtratımız elimizden giderse geriye hiç bir şeyimiz kalmaz.

Her alanda fıtrat mücadelesi verenlerden olmamız duasıyla.. 

 “Sen yüzünü hanîf olarak dîne, Allah insanları hangi fıtrat üzere yaratmış ise ona çevir. Allâh’ın yaratışında değişme yoktur. İşte dosdoğru din budur; fakat insanların çoğu bilmezler.”

 
Hilal Fener

Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Misafir Avatar
Mustafa MERCAN 9 ay önce

dünyayı bekleyen yeni dijital çağın kilometre taşlarından biri olan neslin bozulması cinsiyetsiz bir tür oluşturma gayretleri aslında bizler için hak ve batıl mücadelesinde bir fasıl
bu mücadeleye kaleminle yaptığın katkı için tebrik ve teşekkür ederim
son nefesine kadar mücadelemizde yer almanı ve katkılarına devam etmeni dilerim

Misafir Avatar
Pinokyo 9 ay önce

elinize sağlık
tebrik ederim

Misafir Avatar
Ahşapçı 9 ay önce

tebrik ederim nefis bir yazı
gerçekten yeniliklerinizi iştahla bekliyoruz

yanlız en son cümle ayetmi hadismi
unutulmuş

banner184