FLAŞ HABER

 KADRAJ

İyi bir fotoğraf için kaliteli ekipmanlar olmazsa olmaz mı?
Tarihi fotoğraf eserlerinin hepsi zamanın en iyi makineleri ile mi çekildi?
Şu anda iyi yerlere gelmiş fotoğrafçılar, hep makineleri sayesinde mi orada?
Makineler bu kadar iyi çekiyorsa, fotoğrafçılıkta kolay demektir yani…?
İşte bütün mevzu tam da bu gibi sorulardan geçiyor dostlar... 


Kaliteli ekipmanının olması; insanın belki yakalayabileceği  ölçüde daha net fotoğraflar çıkarmasına sebep olabilir. Fakat fotoğrafı güzel yapan şey netlikten ibaret değildir. İyi bir fotoğrafın her zaman bir hikayesi vardır. Bu hikayeyi oluşturmak için makineden ziyade doğru ışık, doğru zaman ve kadraj büyük rol oynar. Bazen tek bir kare için saatlerce sokak aralarında gezinirsin ya da güzel bir kediyi, hareket halindeki bir nesneyi fotoğraflamak için dakikalarını harcarsın. Bazen her şey çok kolaydır ;gülümseyin der deklanşöre basarsın.. Unutmamak gerekir ki her karede aslında kendimizden bir an ve iz bırakıyoruz fotoğrafa . Yani fotoğraflar bizlerin yansıması haline geliyor zamanla. 


Fotoğraf sanatı ilk makinenin icadından bu yana gelişmiş ve çok pratikleştirilmiş. Günümüz teknolojisinde makinelerin özelliklerinin geliştiği hızda, editleme programları da gelişti. Telefon fotoğrafçılığı ise hiç küçümsenmeyecek kadar önem kazandı. Bazen sosyal medyada gezinirken telefon ile çekilen fotoğraflara denk geliyorum ve bazıları gerçekten profesyonel fotoğraf makinesi ile çekilen fotoğraflardan ayırt edilemeyecek kadar güzel oluyorlar. Çünkü insanlar imkanlarını kullanmayı biliyorlar. Çekilen sıradan bir fotoğraf biraz renkler biraz photoshop yardımıyla çok daha güzel gözükebiliyor. Diyeceğim o ki ; 
 artık bahane edilecek bir şey kalmadı :) işi zorlaştırmadan okuyalım , öğrenelim , bu konuda kendimizi olabildiğince geliştirelim ve kendi hikayelerimizi insanlara bu fotoğraflarla gösterelim. Hiçbir şey için geç değil!  

ınstagram \  golgee_ 

          

Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

banner184