FLAŞ HABER
 İSTEYİN YETER

Ülkede ve dünyada ne kadar çok şey oluyor? Neler söylüyorlar neler? Birçoğunu ciddiye alıyor, birazını da çöpe atıyoruz. İşimize gelen ya da gelmeyen veya işimize yarar ya da yaramaz ayrımı yapmadan, her bilgi her haber bizim için çok önemli hale geliyor.

Bu kadar yoğun, bu kadar abartılı ve acımasız bir enformatik bombardıman karşısında ne yapmalı insan? Kendini nasıl korumalı? Çin seddine benzer fikirsel ve zihinsel bir duvar mı örmeli çevresine?

Öyle hızlı bir dünya ve öyle hızlı bir bilgi akışı var ki, yetişemiyor ve sakin kalamıyorsunuz. Hiçbir hadiseyi de sakin ve soğukkanlı karşılayamıyorsunuz. Agresif, kavgacı, münazaracı ve rövanşist bir hal var herkeste ve her kesimde.

İnsan, bu kadar hadise ve bilgide boğuluyor haliyle. Oysaki bunların çoğu kendisini ilgilendirmiyor. Kendi dünyası ile hiçbir bağı yok bu bilgilerin. Buna rağmen kendisini bu konuların dışına bir türlü alamıyor. Öyle olunca da gerçek bilgiler kayboluyor ve yok oluyor. 

Öyle bir hal almış ki vaziyet, her şey üçüncü sayfa her şey magazin. Toplum, din, siyaset, iktisat… akla gelen ne varsa, hangi alan ile alakalı bilgi aktarılırsa aktarılsın, her biri üçüncü sayfa, her biri magazin zannediliyor insan zihninde.

Gerçek bilgiyle ilgilenmiyorsun. Gerçek bilgiye hiçbir zaman taraf da olamıyorsun. Ama magazinin, üçüncü sayfanın ya tarafısın, ya da diğer tarafı. Her halükarda yine tarafısın. Bu gereksiz bilgiler, sanki yaşam mecburiyeti oksijenin. Gündeminden uzak tutamaz ve çöpe atamazsın.

Gündem mafyacılığı var artık. İnsan zihninin, aklının gerçek ilgi alanları ile ilgilenmemesi için çaba sarf eden bir mafya türü. İnsan, istesin ya da istemesin gündem mafyası ve ürettiği ile karşılaşıyor. Sonuçta insan zihni, bilgi çöplüğü haline dönüştürülüyor. Lazım olanı, ihtiyaç olanı değil, boş, lakırdı türü fuzuli şeyleri gündeme alıyor ve işliyor. Haliyle insan uyuşturucuya alıştırılmış gibi, gerçek bilgiyle değil fuzuli bilgilerle yaşatılıyor.

Kendi gündemi yok artık insanın. Başkalarının gündemi, artık kendi gündemi oluyor. Devir artık bilgi çağı. Ama bilimsel bilgi çağı değil.

Kendine ait bir gündem yapan insan, sadece ihtiyacı ile ilgilenir. Eski insanları hatırlayın. İlgileneceği iş ve bilgi bir elin parmaklarını geçmez, geçemez. Sabah iş, akşam sohbet, muhabbet ve uyku vardır. Bir de yemek. Gerisi.. yok. Şimdi.. dünya kadar iş ve meşgale.

Birçok bilgi merkezi, iletişim kanalı gündemden çıkarılsın ya da her bilgiyle muhatap olunmasın, alıcılar kapatılsın, değişenleri görürsünüz. Kendisine lazım olan ile ilgilenilsin, değişenleri görürsünüz. Beyninizdeki lüzumsuz bilgileri, bir sünger gibi sıkın, neler değişecek hayatınızda göreceksiniz. Sadece istemeniz ve eyleme geçmeniz yeterli.

Güzel bir hayatınız olacak. Huzurlu bir ortamınız olacak. İsteyin yeter. Ve yapın yeter.


Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

banner184