FLAŞ HABER
 Düşünen, öz güveni veya bazı beklentisi olan insanlar bir araya gelirler, birtakım oluşumlar, dernekler, vakıflar, sendikalar, partiler kurarlar. İlk başlangıçta çok istekli ve aşırı beklenti içerisinde olurlar. Sanki liderin elinde sihirli değnek varmış gibi her şeyi ondan beklerler. Sorumluluk almaktan kaçınırlar, sorumluluk alsalar da üstesinden gelemezler.
Liderin etrafında bazen kuru kalabalık gibi davaya yük olabilirler. Bunlar dava değil dava bunları sürükler bir yerlere taşır. Davayı omuzlarına, sırtlarına alıp taşımanın yerine davanın sırtından bir yerlere gelmeye çalışırlar.
En önemlisi de kendi davaya ne katkı sağlayacaklarını ve performanslarını bilmezler ya da bildiklerini zannederler. Bu şekilde anlayışla hareket edildiğinde, zamanla geri sayım ya da yerinde patinaj meydana gelir.
Eğer her şey liderden bekleniyorsa, liderin etrafındakiler en az liderin yaptığının yüzde doksanını yapamıyorlarsa, yapmaya gayret sarf etmiyorlarsa, liderin ufkunu açıcı plan, program ve projeler üretemiyorlarsa, liderin etrafındakiler davaya yük olmaya başlamış demektir.

Davaları ne olursa olsun bu hareketlerin ilerlemesi, gelişmesi, yayılması, iktidar olması başka bahara kalmış demektir. Bunlar genelde liderin etrafında çelikten bir set oluştururlar, tabana bir şeyler yapıyormuş gibi görüntü verirler.
Davanın sırtından nemalanırlar ya da oradan memurlukta çalışsalar alamayacakları maaşı alırlar.
Gariban tabanda farkında olmadan iyi niyetle yada görüntüye aldanarak davamız diye çocuklarının yemesinden, içmesinden keserek lider etrafındaki set oluşturanların değirmenline su taşırlar.

Davanın ilerlemesi için liderin etrafında en az liderin almış olduğu riski alabilen, bilgili, kültürlü, nitelikli davasına adanmış bir kadrosu olması gerekir. Bu kadro, her şeyi liderden beklemek yerine biz maddi,manevi ne yapabiliriz, bizden daha iyi yapacak olan varsa yerimizi onlarla değiştirmeye hazırız, davaya zarar vermeyelim diye kendilerini daima sorgular.
Sürekli oyun yazarlar, proje hazırlarlar, gündemi belirlerler ve liderin önüne koyarlar. Liderse ortak aklın ortaya koyduğu projeleri ve yönlendirmeleri ustalıkla, maharetle, şahane bir üslupla, karakter ve kişilikle, dikelmeden dik durarak tabanını asla göz ardı etmeden gerekeni yapar.
Şuan bazı oluşumlara, partilere, STK’lara baktığımızda her şeyi liderden beklemekte olduklarını görüyoruz.
Sadece davanın sırtından maaş alalım yeter diye düşündüklerine inanıyorum. Çünkü bunlar bulunmadık hint kumaşı değil, kendilerinden o işi daha iyi yapabilecek binlerce insan olduğunu düşünüyorum.

Liderin etrafında kenetlenmek gerekir, dış güçler lideri çevresinden ve tabanından ayırdımı, liderin işini bitirmek kolaylaşır.
Liderle liderler birlik beraberlik olundu mu bu oluşuma aslanlarda olsa bir şey yapamaz.
Liderin etrafında maddi ve manevi birikime sahip liderler olursa, o davanın şafağı ve iktidarı yakındır.
Liderin etrafında menfaatlenen, kendini, kapasitesini, ne olduğunu ve gücünü bilmeyenler varsa o davanın ilerlemesi değil çöküşü kaçınılmazdır.
Çökmese bile yerinde patinaj etmek zorundadır. Bizler liderlerin etrafında liderler çemberi olmasını istiyoruz, lider çemberinin etrafında da daha büyük çaplara sahip liderler çemberlerini görmek istiyoruz.
Kimsenin lider etrafında inaktif şekilde set olarak halkın, tabanın ve davanın sırtından geçinmesini arzu etmiyoruz. Kendine güvenen, en az liderlik vasfı taşıyanları lider etrafında çember olmaya davet ediyoruz. Değilse gerilemeye ve patinaj etmeye razı olunacak demektir.

Davaların hızla, nitelikli şekilde yayılması ve ayağa kalkması için liderin etrafında lider halkaları olması gerekir.
Hz. Muhammed (SAV) etrafında dünyada iken müjdelenen liderler halkası olmasaydı, kısa sürede İslam davası kıtalar çapında yayılabilir miydi?
Bu yazıdan herkes nasibine düşeni alması, davasının hak olduğunu iddia edenlerin dava etrafında gölge yapmamaları gerekir diye düşünüyorum.

Prof. Dr. Naki ERDEMİR
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

banner184