FLAŞ HABER
 ÇOCUKLARA YARDIMIN ÖLÇÜSÜ

 

Anne babalar çocuklar doğduğu andan itibaren onlara yardım ederler.Doğduğu anda en güçsüz halde olan çocuk beklide bir gün bile desteksiz yaşayamaz.Yeme,içme,yatma ,uyuma,temizlik..,

 

     Yaşı büyüdükçe,zekası,bedeni geliştikçe ihtiyaçları azalıyor.Okula başlaması ile birlikte başka konularda anne babaya yeniden fazlasıyla ihtiyaç duyuyor.Yıllar geçtikçe çevresine ihtiyacı gittikçe azalıyor.

    Aslında her sağlıklı çocuk yaşı kaç olursa olsun anne,babasına ve çevresindeki diğer insanlara ihtiyaç duyar.

 

    Değişen tek şey ihtiyaçlarının özelliklerinin değişmesi ve miktarının değişmesidir.

Böyle olması hem doğal bir sonuçtur hem de insanı oldukça rahatlatan ve mutlu kılan bir meseledir.

 

Dünyayı yönetenler, ülkeleri yönetenler,akademisyenler,iş adamlar…zor işleri yapanlar anne babaya çok daha fazla ihtiyaç duyarlar.Bazen bu ihtiyaçları sadece onları görebilmek,bazen birkaç kelime konuşabilmek bazen oturup birkaç lokma yemek yemekten ibarettir.

Bu türden insanların hayatlarındaki en değerli en faydalı zamanlardır. Böyle yapmak onlara çok büyük güç verir. cesaret verir,sabırlarını artırır.

 

Çocuk 60-70-80 yaşına gelmişse ve anne babası yaşıyorsa anne babaya çok daha fazla ihtiyaç duyarlar.

Şimdi asıl meseleye gelelim. Gelişim psikolojisinin yaş gruplarına göre insan gelişimi ve gelişimine dair ayrıntılı bilgiler mevcuttur.

Her hangi bir kaynaktan değil,üniversitelerde okutulan eserlerden faydalanın.Anne,baba olarak çocuklarınıza yeterli olması gerektiği kadar destek olun.Azı yetersiz gelir ama fazlası oldukça zararlıdır.

Kendini geliştirmede öyle zayıf kalır ki ölene kadar size ya da bir başkalarına bağımlı olarak yaşar.

Merhametiniz ve sevginizden dolayı yapacağınız yardım asla fazla olmasın.

Tekrar tekrar belirtiyorum,fazla destek çocuğunuza yapabileceğiniz en büyük kötülüklerden biri olur,illa buna dikkat edin.

Merhametiniz çocuğu daimi merhamete,bakıma muhtaç etmesin.Aman.

Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

banner184