FLAŞ HABER
 ÇARŞI EKMEĞİ Mİ? AHA DA ESKİYE DÖNDÜK!


 Rahmetli babaannem anlatırdı. Dedem eskilerde, çok eskilerde yamalı pantolon ile gezermiş. Hatta ve hatta o kadar çok yama yapilirmis ki pantolonuna.. bazen yamalardan pantolonun rengi dahi anlaşılmazmış.

Yokluk devirleriymiş. Varsa; yenilir, içilir giyilir, yoksa nasip aranırmış. Bolluğu kim kaybetti de biz bulalım devirleri anlayacağınız.

Fakat  şimdilere bakıyoruz da sanki eskiye dönüşler var. Eskiye özlemden olduğunu hiç mi hiç zannetmiyorum. Eskilerin, mecburiyetten yamalı pantolunu olmuş moda. Hatta sağlam olan pantolondan daha da pahali satılır bir halde.

Bundan üç beş yıl once dahi annemlerin bizlere aldığı pantolon bir zaman sonar solardı. Yırtılır giyilmesi zor olacak hale gelirdi de yine de atmazdık. Bu haliyle kullanabilecek olan birine verilirdi giyemediğimiz pantolonlar.

Şimdilerde ise yırtık, rengi solmuş kıyafetleri parayla alır olduk. Sağlam kıyafeti, olmayanlara verir olduk. Bu iş, sadece kıyafetle kısıtlı kalsa iyi. Eskinin ama gözlüğü, şimdinin bayanlarının en moda gözlüğü. Moda; Hıristiyanların büyüğü Pavlus’un dediği gibi gerçekten maskaralık.

Bu zamanların takıları da aynı şekilde değişime uğramakta. Eskilerin ince işçilik kokan, harika takılarına dönüş var. Bazı takılar da abartılmış vaziyette. Takiların hangi kabilelerden esinlenildiğini keşfedemiyorum.

Şehirde oturmak eskilerden tercih edilirdi. Doğal ortam, köy hayatı tercih edilmezdi. Şimdilerde ise tam tersine döndü. Köye dönüş, şehirden kaçış var. Şimdi, bu günlerde, İzmit’in bir çok köyünde akrabalarımızdan daha çok İstanbullular var.

Sağlıklı yaşam deyip geliyorlar. Yumurta deyip geliyorlar. Falan, filan. Şehirdeki fırınların yaptığı ekmeğe çarşı ekmeği deniliyorsa, artık sizce de eskiye dönüş başlamıştır değil mi?

Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Misafir Avatar
murat kavas 3 yıl önce

bu adamın ağzına yuregıne sağlık tüylerim diken diken oldu uwwwwww

yak baba yak

Misafir Avatar
muhammed 6 yıl önce

ibretlik bir yazı olmuş öfk bey seni bravo

Misafir Avatar
Osman Beydilli 6 yıl önce

Harika olmus . Ömer bey . Yüreğinize sağlik. Haklısinız.

banner184