FLAŞ HABER


Anadolu Arslanları İş Adamları Derneği ASKON' un,
7-10 Kasım tarileri arası Antalya Belek Turizm Merkezinde gerçekleştirilen program gerçekten dinamik, etkili, başarılı bir programdı.
Programın adı 11. Vizyon Çalıştayı idi.

ASKON önümüzdeki 5 yılın programını oluşturacak yapı taşlarını belirlemek amacıyla düzenlediği program aslında büyük istişare yapısında geçti.

Hemen hemen her üyenin konuşabilme imkanını bulabildiği, fikrini beyan edebildiği, bunların kayıt altına alınabildiğini göz önünde bulundurursak amacına uygun bir çalışma olduğunu söyleyebiliriz.

Modaratörlüğünü Prof. Dr. Sefer ŞENER ve Prof.Dr. Ali AKDEMİR ve ekibinin yaptığı program
-Ortak Akıl Beyin Fıtınası ile Kurumsal Kimliğin Belirlenmesi
-ASKON'un Vizyon ve Misyon Bilgirgelerinin belirlenmesi
-ASKON'un Değerler, İlkeler ve İnançlarının ve Sloganlarının Belirlenmesi
-ASKON'un Dünü ve Bugününün Analizi Dış ve İç Çevre Faktörleri Işığında ASKON'un SWOT Analizi
başlıkları altında gerçekleşti.

15 bin üye işletmesi, 700 bin kişiye istihdam sağlayan, üyeleri vasıtasıyla da 17 milyar dolar ihracat yapan ASKON'un 
Genel Başkanı Orhan AYDIN'ın  28 şubat sürecinin ardından Rahmetli Milli Görüş Lideri Prof.Dr. Necmettin ERBAKAN tarafından kurulan
ASKON 'nun o günden bu güne kadar geçirdiği mücadelelerini, çalışmalarını anlattığı açılış konuşmasının ardından başlayan program üç gün boyunca devam etti.

Program aynı zamanda renkli misafirlerede ev sahipliği yaptı.

Özellikle Dış Ekonomik İşler Komisyonu Başkanı Nail ORPAK DEİK konusunda yaptığı tanıtıcı açıklamalar bir çok iş adamının ufkunu açabilecek seviyede idi.
Olpak DEİK'in bir zenginler kulübü olmadığını üzerine basa basa belirtti. Bir nevi iş dünyasının yurt dışındaki faaliyetlerine yardımcı olabilecek bir platform gibi üyelerine her türlü katkıyı yaptıklarını söyledi. Olpak " Biz sizlere diploması, pazar, yatırımcılarla buluşturma konularında yardımcı olabiliriz. Şu anda 39 ülkede faaliyet gösteren 146 iş konseyimiz yerli yatırımcı ile yabancı yatırımcıyı bir masada buluşturuyor. Bu masalar hepinizi bekliyor. Gelin Ülkelerinizi seçin yatırımcılarla bir araya gelin ve mal satın. Her sattığınız mal bu ülkenin kalkınmasına katkı olacaktır."dedi.
Benim en çok hoşuma giden bölümüde bu oldu. Eski MÜSİAD Başkanlığından gelen tecrübesini burada taçlandırıyor.

Bir başka misafirde Etem SANCAK' tı. İlk defa dinlediğim Sancak besmele ile başladığı konuşmasına 
" 28 Şubat'ta ben hızlı bir solcu idim. Ne zaman' ki Altınoluktan bir yazlık aldım işte hayatım o zaman değişmeye başladı. Orada komşum Rahmetli Erbakan Hocamla tanıştım " diyerek ruhuna fatiha okuttu.       
" Altınoluğa geldikçe görüşürdük. Bana çok kızardı sen ehli beyttensin seyyidsin solcuların arasında ne işin var derdi. Neredeyse her hafta buluşurduk. O gün anlattıkları için çok uçuk kaçık diyorduk ama bu gün görüyoruzki ne söyledi ise hepsi çıkıyor. Yerli ve milli silah sanayisinden, ağır sanayiden, yerli motordan bahsediyordu.
O zaman ruhunu batıya satmış bazı siyasilerde onunla alay ediyorlardı. İşte benim hidayet hikayem böyle başladı. " diyerek sürdürdüğü konuşmasına ticaret hayatından verdiği kesitlerle devam eden Sancak şirket batırmada üstüme yoktur. İsterseniz bir şirket nasıl batırılır onu anlatırım. Ama her seferinde düştüğüm yerden kalktım. Devam ettim yılmadım.

Bir gün karar verdim dünyanın en geniş ilaç dağıtım ağlarından birine sahip olan Hedef kargoyu İngilizlere sattım.
Sonra Muharrem Usta ile beraber kurduğumuz Medical Park taki hisselerimi ortağıma sattım. 
Kimsenin yüzüne bakmadığı BMC yi satın aldım.
Şimdi baktıkça gururlandığım yüksek güvenliğe sahip, yüksek teknolojik donanıma sahip KİRPİ yi üretiyoruz. Elhamdulillah.
Üç adet tamamen yerli motor hazırlıyoruz biri bitti 1 milyon km testinde yakında hazır.

Daha bir çok projeyi hep birlikte yapacağız." diyerek dinleyenleri heyecanlandıran Sancak belliki Erbakan hocasından aldığı maya ile daha birçok projeyle ülkenin kalkınmasında yerini alacak.

Dış İşleri Bakan Müsteşarı Yavuz Selim KIRAN ise güncel konularla ilgili verdiği bilgi ve mesajlar ile gündemi tamamladı.

Ez cümle
ASKON ülkenin geleceğinde yerli ve milli unsurların hareket alanında olduğunu, elini taşın altına koyacağını ifade ederek BENDE VARIM dedi...

Mustafa MERCAN
Kocaeli Askon Başk.Yrd.
14 Kasım 2019

Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

banner184