FLAŞ HABER
 30 AĞUSTOS ZAFER BAYRAMI

 

Her milletin tarihinde iyi ve kötü olaylar, facialar, kahramanlıklar yaşanmıştır. Köklü bir geçmişe sahip milletimizde bazen zor zamanlar yaşadı. Bu sefil dünyaya bir medeniyet ışığı getiren Osmanlı İmparatorluğu birinci dünya savaşı sonunda malub sayılmış ve vatan toprakları bir bir işgal edilmişti. İstiklalimizi tekrardan kazanmak için yurdun her bölgesinde kahramanca bir mücadele başlattık. Fakat aç gözlü yunanların pastadan daha fazla pay almak için Anadolu’nun içlerine doğru ilerleyişi ancak Sakarya meydan muharebesi ile durdurulmuştu. Ve hamle yapma sırası artık bizdeydi uzun süren hazırlıkların sonucunda 26 Ağustos 1922 tarihinde büyük taarruz başlatıldı. Kahramanca mücadelelerin ardından düşman yenilgiye uğratılıp kaçmaya başladığında tarih 30 Ağustos 1922 idi. Böylece bir kez daha hiçbir şeyin biz bitti demeden bitmeyeceğini ve söyleyecek sözümüzün olduğunu tüm dünyaya gösterdik. İşte bugün bu haklı zaferimizi kutluyoruz.

 

Ancak bizi savaşarak yenemeyeceğini anlayan şer güçleri hain planlarını uygulamaya başladı. Bu seferde fitne ve bölücülük çıkararak bizi birbirimizden ayırmaya ortak paydalarımızdan uzaklaştırmaya başladılar. Ama bilmedikleri bir şey var bu millet kuranı kerim ayaklar altına düşmesin diye, Ayasofya tekrar kilise olmasın diye, Ezan-ı Muhammed-i susmasın diye, bayrak yere düşmesin diye iki yüz elli bin evladını Çanakkale’ye yatırmış bir millettir. Tekrardan Çanakkale’yi hatırladığımızda, Kürdüyle Türküyle tüm dinamiklerinin toprak altında kol kola yan yana yattığını hatırladığında, büyük taarruz sonrası 9 Eylül 1922’de İzmir’de yunan bayrağını indirip Türk bayrağını göndere çekenin Diyarbakırlı Kürt Reşo olduğunu hatırladığında yani bu vatan için mücadele verdiği zorluklar çektiği günleri birbirine kenetlenerek aştığını hatırladığında yeniden birlik ve beraberlik içerisinde yaşadığımız günlere döneceğiz işte asıl zafer o zamandır.

 

Son zamanlarda yaşadığımız bu sıkıntılar gelecek olan zaferin habercisidir. Biz tarihimizde atlattığımız badirelerin yanında bu hiç bir şeydir. Bizim inancımızda gelecekten asla ümit kesilmeyeceği daima zorlukların üstesinden gelineceği buyrulmaktadır. Bu nedenle zafer inanlarındır ve zafer yakındır.

 

Son olarak milli mücadelede yaşamını yitiren aziz şehitlerimize ve terör olaylarında kaybettiğimiz kahraman şehitlerimize Allahtan rahmet diliyorum. 30 Ağustos zafer bayramının yeni zaferler getirmesini temenni ediyorum.

Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Misafir Avatar
batuhan kasar 6 yıl önce

Çok güzel bir yazı olmuş ellerine sağlık hepimizin duygularını dile geyirmissin...

banner184