Gündem Haberleri Tümü

KARİYE CAMİİ

Unuttuk Sanılmasın !

 

Unuttuk sanılmasın!  İkinci Cuma oldu ses sela yok


Açılışına bir gün kala tehir kararı verilen Kariye Camii için yaşanan gelişmelerle birlikte dile getirilen vahim birçok iddia söz konusu.
Danıştay’ın, “Cami asli fonksiyonu dışında kullanılamaz” kararı verdiği ve Cumhurbaşkanlığı kararnamesiyle Diyanet’e devredilen Kariye Camii’nin açılışına bir gün kala tehir duyurusu yapılmıştı. Kararın ardından hareketli saatlerin yaşandığı Kariye Camii içerisindeki halı ve minber kaldırılmış, elde ettiğimiz bilgiye göre caminin içerisi tekrardan müze görünümüne çevrilmişti. Kariye Camii’ne kavuşamadığımız bir hafta daha geçerken ortada cevap bekleyen çok sayıda soru var.
DANIŞTAY KARAR VERMİŞ, CUMHURBAŞKANLIĞI KARARNAME YAYINLAMIŞTI                                       
Kariye Camii hakkında Danıştay, “Cami asli fonksiyonu dışında kullanılamaz” yönünde karar vererek 1945 tarihli kararın hukuka uygun olmadığına hükmetti.  Danıştay kararının ardından Resmî Gazete’nin 21 Ağustos 2020 tarihli sayısında yayınlanan Cumhurbaşkanlığı kararnamesiyle Kariye Camii, Diyanet İşleri Başkanlığı’na devredildi. 30 Ekim günü Cuma namazıyla birlikte ibadete başlanacağı duyurulan Kariye Camii’nin açılışı, bilinmeyen bir tarihe tehir edildi. Vatandaşlar, yıllardır Kariye Camii’nin ibadete açılması konusunda talepte bulunup söz konusu isteklerinin gerçekleşeceği günün hasretini çekiyor. 
İstanbul’un fethinin ardından cami olarak kullanılmaya başlayan ve 1945 yılına dek duvarlarında tekbir sesleri yankılanan Kariye Camii’nin tekrar ibadete açılması büyük önem arz ediyor. 29.08.1945 tarihli Bakanlar Kurulu kararı ile müze haline getirilen Kariye Camii’ne ilişkin olarak 2019 yılının Kasım ayında Danıştay memnun edici bir karar verdi.  Kariye Camii’nin ibadete açılması konusunu değerlendiren Danıştay, “Cami asli fonksiyonu dışında kullanılamaz” yönünde karar vererek 1945 tarihli kararın hukuka uygun olmadığına hükmetti.
21 AĞUSTOS 2020’DE CUMHURBAŞKANLIĞI KARARNAMESİ İLE DİYANET’E DEVREDİLDİ                 
Danıştay’ın Kariye Camii’ne ilişkin kararın ardından Resmi Gazete’nin 21 Ağustos 2020 tarihli sayısında yayımlanan Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi’yle Kariye Camii Diyanet İşleri Başkanlığı’na devredilerek ibadete açılmasına karar verildi. Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, Cumhurbaşkanlığı’nın konuya ilişkin verdiği karardan birkaç gün sonra Kariye Camii’ni ziyaret etti. Diyanet İşleri Başkanlığı’na devredilen Kariye Camii’nin önünde açıklamalarda bulunan Erbaş, “Bu kararla süreç başlamış oldu. İçeride yapılacak işlemler var. Bu işlemler bittikten sonra inşallah en kısa zamanda ibadete açılacaktır. Bir Cuma namazıyla başlayacağız” dedi.
30 EKİM GÜNÜ İBADETE AÇILACAĞI DUYURULMUŞTU
Kariye Camii’nin ibadete açılması noktasında Danıştay ve Cumhurbaşkanlığı tarafından verilen kararların ardından Kariye Camii’nin 30 Ekim günü Cuma namazıyla birlikte ibadete açılacağı duyuruldu. Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş tarafından 27 Ekim günü yapılan açıklamada caminin ibadete açılacağı belirtilerek, “Diyanet İşleri Başkanlığımıza devredilerek yeniden ibadete açılmasına karar verilen Kariye Camii inşallah 30 Ekim’de Cuma namazı ile birlikte yeniden cemaatine kavuşacak. Cenab-ı Hak minarelerinden ezan seslerini eksik etmesin. Milletimize ve tüm İslam âlemine hayırlı olsun” ifadeleri kullanıldı.
VALİ İLE DİĞER YETKİLİ İSİMLER ÇALIŞMALARI İNCELEDİ
Diyanet İşleri Başkanı Erbaş’ın Kariye Camii’nin 30 Ekim tarihinde ibadete açılacağını duyurmasının ardından 28 Ekim günü İstanbul Valisi Ali Yerlikaya tarafından Kariye Camii’ne ziyaret gerçekleştirildi. Ziyarette Vali Yerlikaya’ya İstanbul İl Kültür ve Turizm Müdürü Coşkun Yılmaz, Vakıflar 1. Bölge Müdürü Hayrullah Çelebi, İstanbul İl Müftüsü Prof. Dr. Mehmet Emin Maşalı eşlik etti. Yerlikaya ile diğer yetkililer Kariye Camii’ne gelerek cami açılışı için gerçekleştirilen hazırlıkları incelerken söz konusu incelemenin ardından cami açılışı için herhangi bir problem olduğu yönünde bir açıklamada bulunulmadı. Hatta İstanbul Valisi Ali Yerlikaya ile Fatih Belediye Başkanı Ergün Turan sosyal medya hesaplarından yapmış oldukları paylaşımlarla Kariye Camii’nin 30 Ekim günü ibadete açılacağını müjdeledi.
KARİYE CAMİİ’NİN AÇILIŞINA SAATLER KALA TEHİR KARARI
Kariye Camii’nin ibadete açılacağının duyurulduğu 30 Ekim günü heyecanla beklenirken açılışa saatler kala şoke edici gelişme yaşandı. Diyanet İşleri Başkanı Erbaş’ın 27 Ekim günü yapmış olduğu açıklama ile Cuma günü açılacağını duyurduğu Kariye Camii’nin açılışına bir gün kala açılış tarihinin tehir edildiği açıklandı. Kariye Camii’nin ilan edilen açılış tarihine saatler kala Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından yapılan açıklamada, “İstanbul Fatih ilçesinde bulunan Kariye Camii’nin ibadete açılması, hazırlıkların tekemmül sürecinin devam etmesi sebebiyle ileri bir tarihe ertelenmiştir. Kamuoyuna saygıyla duyurulur” ifadeleri kullanıldı.
TEHİR KARARININ ARDINDAN HAREKETLİ SAATLER                                     
Diyanet İşleri Başkanlığı’nın Kariye Camii’nin açılışının ertelendiğine dair yapmış olduğu duyuruyla birlikte camide hareketli saatler yaşandı. Millî Gazete olarak yerinde takip ettiğimiz süreçte edindiğimiz bilgilere göre tehir kararının açıklandığı gün yetkililer Kariye Camii’ne gelirken cami içerisinde birtakım faaliyetlerde bulunuldu. Söz konusu faaliyetler kapsamında Kariye Camii içerisinde yer alan halı kaldırıldı ve minber söküldü. Öte yandan verilen talimat doğrultusunda cami içerisine görevlilerin haricinde kimsenin girişine izin verilmedi.
KARİYE CAMİİ TEKRAR MÜZEYE Mİ ÇEVRİLİYOR?
Kariye Camii’nin açılışının tehir edilmesi ve içerisindeki halı ile minberin kaldırılması ile birlikte elde ettiğimiz bilgiye göre caminin içerisi tekrardan müze görünümüne çevrildi. Söz konusu bilgi endişe verirken “Caminin içerisindeki halı ve minber neden kaldırıldı?” ve “Cami tekrar müzeye mi çevriliyor?” soruları gündeme geldi.
DIŞ BASKI MI VAR? AÇILIŞI UNESCO MU ENGELLEDİ ? 
Kariye Camii’nin açılış tarihinin tehir edilmesi ve beraberinde yaşanan gelişmelerle birlikte dile getirilen vahim bir iddia söz konusu. Buna göre Kariye Camii’nin açılmasını UNESCO’nun engellediği hatta söz konusu kurumun yetkililerinin Kariye Camii’ne gelerek incelemelerde bulunduğu iddia ediliyor.
BİR GÜNDE NE DEĞİŞTİ?
Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, Kariye Camii’nin 30 Ekim günü açılacağını 27 Ekim tarihinde duyurmuştu. Söz konusu açıklamanın ertesi günü başta İstanbul Valisi Ali Yerlikaya olmak üzere yetkili isimler Kariye Camii’nde gerçekleştirilen çalışmaları incelemiş ve caminin Cuma günü (30 Ekim) açılacağını teyit etmişti. 29 Ekim tarihinde ise Diyanet İşleri Başkanlığı’ndan açıklamada bulunularak caminin açılışının ileri bir tarihe ertelendiği aktarılmıştı. Kariye Camii’ne ilişkin gerçekleşen süreçte bu gelişmeler yaşanırken ortaya çıkan tablo “Cami açılışına saatler kala ne değişti?” sorusunu beraberinde getirdi.

KARİYE CAMİİ’NİN AÇILIŞININ ERTELENMESİNE KİM KARAR VERDİ?
Kariye Camii’nin açılış tarihinin ertelenmesi yönünde alınan karar Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından duyurulmuş olsa da söz konusu kararın hangi kurum tarafından alındığına dair bir açıklamada bulunulmadı. Kamuoyunun büyük bir heyecanla açılışını beklediği Kariye Camii’nin açılışının tehir edilmesine ilişkin kararın Cumhurbaşkanlığı, Diyanet İşleri Başkanlığı, Kültür ve Turizm Bakanlığı, Vakıflar Genel Müdürlüğü gibi kurumların hangisi tarafından verildiği merak ediliyor.

Milli Gazete İnternet Haber Merkezi 
Muhabir Bekir Şirin 

Yorumlar
  • Yılmaz Er

    hakikaten neler oluyor kimleri aşamıyorlar kendi ülkemizde sözümüz geçmiyor nasıl bir iş bu hassasiyetiniz için minnettarım

Yorum Gönder
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir. Teşekkür Ederiz.
Yorumunuz onaylanmıştır, teşekkür ederiz.
Ad Soyad
Yorumunuz