Gündem Haberleri Tümü

KKTC

“KKTC ve Türkiye için oldukça kritik bir seçim”

 

“KKTC ve Türkiye için oldukça kritik bir seçim”

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, geçtiğimiz hafta sandık başındaydı. Hiçbir adayın yeterli oyu alamamasından dolayı ikinci tura kalan seçimlerde en çok oyu alan iki aday pazar günü yeniden yarışacak.   
Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı ve Başbakan Ersin Tatar’ın cumhurbaşkanlığı için mücadele edeceği seçimlerin detaylarını 
KKTC Ankara eski Büyükelçisi Ahmet Zeki Bulunç Millî Gazete’ye anlattı.

Geçtiğimiz hafta Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde gerçekleşen seçimler ikinci tura kaldı. Seçimlere bağımsız aday olarak katılan Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı ile UBP Genel Başkanı ve Başbakan Ersin Tatar pazar günü yeniden sandıklarda karşı karşıya gelecek, cumhurbaşkanlığı için yarışacak. Kıbrıs’ta yaşanan gelişmeleri ve cumhurbaşkanı adaylarını KKTC Ankara eski Büyükelçisi Ahmet Zeki Bulunç ile detaylıca konuştuk.

“OLDUKÇA ÖNEMLİ BİR SEÇİM”

Millî Gazete’ye önemli açıklamalarda bulunan Bulunç, “Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde 11 Ekim Pazar günü gerçekleşen cumhurbaşkanlığı seçimine 11 aday katıldı. UBP Genel Başkanı ve Başbakan Ersin Tatar, yüzde 32,34 oranıyla en çok oyu aldı. Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, bağımsız aday olarak katıldığı seçimde yüzde 29,84 oranında oy aldı. Cumhuriyetçi Türk Partisi Genel Başkanı Tufan Erhürman yüzde 21,67, Yeniden Doğuş Partisi Genel Başkanı Erhan Arıklı yüzde 5,36, Demokrat Parti Lefkoşa Milletvekili Serdar Denktaş yüzde 4,20 oranında oy aldı. Birinci turda en çok oy alan iki aday 18 Ekim Pazar günü yapılacak ikinci turda yarışacak. Başbakan Ersin Tatar ve Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı arasında bir seçim daha yapılacak. Bu seçim hem Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti hem de Türkiye için oldukça önemli ve kritik olarak değerlendiriliyor” dedi.

“AKINCI, CİDDİ TAVİZLER VERDİ”

Seçimlerin önemini anlatan Bulunç, “Kritik olmasının sebeplerinden biri Türk tarafının federasyon modeli dışında savunduğu egemen bağımsız iki devletli bir anlaşma tezine karşılık Mustafa Akıncı’nın artık gerçekleşmesi mümkün olmayan eski BM parametreleri kapsamında Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ni ortadan kaldıracak, güçlü merkezi federal devlette eyalet durumuna getirecek, Kıbrıs Türk halkını azınlık statüsüne düşürecek bir federasyon içinde Rumlarla birleşmeyi savunmasıdır. Mustafa Akıncı’nın geçmiş 5 yıllık görev süresinde Rum yönetimi başkanı Nikos Anastasiadis ile gerçekleştirdiği görüşmelerde ciddi tavizler vermesi ve Kıbrıslı Türklerin 1959 Zürih-Londra ve 1960 Lefkoşa Antlaşmaları ile kazandığı hak ve statüleri, tam siyasal eşitliğini ortadan kaldıran, ciddi toprak tavizlerini kapsayan bir haritayı gizli olarak vermesi, mülkiyet düzenlemeleriyle Rumlara Kuzey Kıbrıs’taki mallarına geri dönmelerini sağlayan kapıyı açması, Türk nüfusunu dörde bir oranı ile donduracak bir formülü ve çapraz oy sistemini kabul etmesi, tam siyasal eşitliği sağlayan Türk cumhurbaşkanı yardımcısının veto hakkını kaldırması, dönüşümlü başkanlık sisteminden vazgeçmesi, Türk halkının varlık ve güvenliğinin kesin teminatı olan garanti ve ittifak antlaşmalarını tartışılır hale getirmesi gibi tavizler seçimlerin önemini ve kritik olmasını göstermektedir” ifadelerini kullandı.

“FEDERASYON OLURSA KKTC, EYALET TÜRK HALKI AZINLIK OLACAK”

“Kısacası Akıncı, her ne pahasına olursa olsun bir federasyon için her türlü tavizi vermiştir” diyen Bulunç, “Rumlar o dönem açgözlülük yaparak daha fazlasını istedi ve masadan kalktılar. Federasyonu savunan ve bunun için tavizlere açık bir politikayı ısrarla sürdüren Akıncı’nın tutumu ciddi sorunlar oluşturacak niteliktedir. Özetle Rum tarafının anladığı ve büyük tavizler aldığı federasyon modeli temelinde olası bir antlaşmada Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti eyalet durumuna, Türk halkı azınlık statüsüne düşecek, garanti ve ittifak antlaşmaları ortadan kaldırılacak, Türk askerinin adadan çıkmasının koşulları oluşturulmuş olacak. Rumlarla bir federasyon kurmak Kıbrıs Türk halkı, Kıbrıs Türkleri için büyük bir sorun oluşturacak” diye konuştu.

“KIBRIS’TAKİ YÖNETİCİ TÜRKİYE İLE UYUMLU OLMALI”

Bulunç, “Ersin Tatar ise egemen, bağımsız iki devletli modeli sağlayacak bir antlaşmayı savunuyor. Bu seçimlerde galip gelen Kıbrıs halkının geleceğini büyük ölçüde etkileyecek. Öte yandan Mustafa Akıncı, Türkiye ile hiçbir zaman uyumlu çalışmadı. Kıbrıs, garantör devlet olan Türkiye’nin milli davasıdır. Bu yüzden Kıbrıs’taki yöneticinin Türkiye ile uyumlu olması gerekir. Türkiye’nin garanti antlaşması çerçevesinde Enosis gibi eylem olursa Kıbrıs’a müdahil etme hakkı vardır. İttifak antlaşması kapsamında Türkiye’nin Kıbrıs’ta süresiz Türk Silahlı Kuvvetleri bulundurma hakkı vardır.” dedi.

# KıbrısseçimMilli Gazetebüyükelçi

Milli Gazete internet haber merkezi 
Muhabir : Furkan Erten
https://www.milligazete.com.tr/haber/5607434/kktc-ve-turkiye-icin-oldukca-kritik-bir-secim

Yorum Gönder
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir. Teşekkür Ederiz.
Yorumunuz onaylanmıştır, teşekkür ederiz.
Ad Soyad
Yorumunuz