Yerel Haberleri Tümü

Denizanalarının çoğalma nedeni kirlilik değil, doğa olayı

Kocaeli’nin Gölcük ilçesinde yaşanan denizanası istilasının doğa olayı nedeniyle gerçekleştiği, olayın kirlilikle alakası olmadığı açıklandı.

 Deniz analarının kirlilik nedeniyle kıyıya vurduğuna dahil ulusal ve yerel basına yansıyan haberlerin ardından Kocaeli Büyükşehir Belediyesi harekete geçti. Çevre Koruma ve Kontrol Dairesi Başkanlığı ekipleri tarafından yapılan açıklamada denizanalarının çoğalmasının nedeni kirlilik değil, iklim değişikliklerine bağlı sıcaklıklar olduğu ifade edildi.

 ÇOĞALMA NEDENİ KİRLİLİK DEĞİL

Kocaeli’nde yaşanan olayda denizanalarının aşırı bir şekilde çoğalmasının deniz kirliliği olarak gösterildiği haberler ulusal ve yerel basına yansıdı. Çıkan haberlerin ardından Kocaeli Büyükşehir Belediyesi gerekli çalışmaları yaptı. Çevre Koruma ve Kontrol Dairesi Başkanlığı ekipleri tarafından yapılan çalışmanın ardından detaylı bir rapor hazırlandı. Raporda, denizanalarının çoğalmasının nedeninin kirlilik değil, iklim değişikliklerine bağlı sıcaklıklar olduğu belirtildi. 

ARTIŞIN NEDENİ İKLİM DEĞİŞİKLİĞİ

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, Çevre Koruma ve Kontrol Dairesi Başkanlığınca yapılan açıklamada denizanalarının artışının son yıllarda tüm dünyada gözlemlendiğine dikkat çekildi. Küresel iklim değişikliği ile birlikte zaman zaman hava sıcaklığındaki ani artışlar, ayrıca yağışlar sonrası ve ani sıcaklık artışıyla karların erimesi sonucu dereler vasıtası ile denize taşınan besin elementleri sayesinde bu artışın yaşandığı ifade edildi. 

ARTIŞ SADECE İZMİT KÖRFEZİ’NDE DEĞİL

Hazırlanan raporda artışın sadece İzmit Körfezi’nde değil, tüm dünya denizlerinde yaşandığı ifade edildi. Denizanası artışları zaman zaman İstanbul Boğazı, Marmara Denizi, Karadeniz, Ege Denizi’nde de görülmekte olduğu ifade edilen raporda, söz konusu denizanası artışları ya da azalışları ekosistem dengesi açısından değerlendirilmesi gerektiği vurgulandı. 

İZMİT KÖRFEZİ’NDE KİRLİLİK YOK

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, 15 yılda İzmit Körfezi’nin temizlenmesine yönelik önemli çalışmalar yapmış ve periyodik olarak yaptıkları denetimler ile deniz kirliliğinin önüne geçilmiştir. Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, İzmit Körfezi’nde gemilerden kaynaklanan deniz kirliliklerinin yanı sıra tüm çevresel kirliliklerin kontrolü amacı ile kontrol tekneleri ile denizden, deniz uçakları vasıtasıyla havadan ve karadan olmak üzere 7/24 kontrol ve denetim gerçekleştirilmektedir. Kontrol ve denetim çalışmaları; Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü ve İSU Genel Müdürlüğü ile tam bir uyum içerisinde yürütülmektedir.

Yorum Gönder
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir. Teşekkür Ederiz.
Yorumunuz onaylanmıştır, teşekkür ederiz.
Ad Soyad
Yorumunuz