Gebze Haberleri Tümü

Restorasyonu Biten Çoban Mustafa Paşa Camii İbadete Açıldı

.

 GEBZE ÇOBAN MUSTAFA PAŞA CAMİİ YENİDEN İBADETE AÇILDI.

Mimar Sinan’ın yaptığı ve 2012 yılında Başbakanlık Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından  restorasyonuna başlanan Çoban Mustafa Paşa Caminin açılış töreni, Töreni Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri IŞIK ve Vali Hasan Basri GÜZELOĞLU’nun katılımıyla gerçekleştirildi.

 Vali Hasan Basri GÜZELOĞLU yaptığı konuşmasında; “Bugün Mevlid Kandili ve Cuma gününde ecdadın tarihi mirası ve bizim en büyük emanetlerimizden olan Çoban Mustafa Paşa Camii ve külliyesinin yeniden ilk gün ki iman ve aşkla dönüştürülerek tekrar milletimizin hizmetine açılmasının manevi hazzını yaşıyoruz. Öncelikle Mevlid Kandilinizi ve Cumanızı tebrik ediyorum. Çoban Mustafa Paşa gibi bu camide emeği geçen ecdadı, rahmetle anıyorum. Bu eserin tekrar kazandırılmasında emeği geçen başta Sayın Bakanımız olmak üzere herkese şükranlarımı sunuyorum. İnşallah daha nice zamanlar bu cami Müslümanlara kucak açacak ve ibadetler edilecektir. Bu duygu ve düşüncelerle camimizin Gebze’ye ve ilimize hayırlı, uğurlu olmasını diliyorum.”

 Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri IŞIK ise yaptığı konuşmasında; “Öncelikle her birinizin Mevlid Kandilini ve Cumanızı tebrik ediyorum.   Bugün yine hayırlı ve çok güzel bir vesileyle bir araya geldik. Mübarek Cuma günü Çoban Mustafa Paşa Caminin restorasyonu sonrası tekrar hizmete açılması vesilesiyle  bir aradayız.

Bizim medeniyetimiz vakıf medeniyetidir. Bugün açılını yapacağımız Çoban Mustafa Paşa Caminin Vakfında, bugüne kadar görev yapmış ve hayatta olmayan büyün herkese Rabbimden rahmet diliyorum. Bugünde bu Vakfın külliyesinde hizmet eden bütün değerli arkadaşlarımıza şükranlarımı sunuyorum. Çoban Mustafa Paşa çobanlıktan başlayan, Rodos Seferinde de Kaptan-ı Deryalığa kadar yükselmiş ve Yavuz Sultan Selim’inkızıyla evlenerek damat olmuş, elde ettiği geliriyle de   Gebze’de çok fazla vakfiyede bulunmuş bir isimdir. Bu eserin projesi Mimar Sinan’ındır. Bu vesileyle de Mimar Sinan’a da rahmet diliyoruz. 
 

Yorum Gönder
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir. Teşekkür Ederiz.
Yorumunuz onaylanmıştır, teşekkür ederiz.
Ad Soyad
Yorumunuz